Ukradnú vám Roboti vašu výplatu?

Autor: Boris Figeczky | 6.11.2013 o 20:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  58x

Aktuálne správy: Už ju dávno majú ... Nová štúdia zistila, že podiel práce na celosvetových príjmoch ide ku dnu, a naznačuje, že technologický boom (rozmach) je tomu na vine.

Za tri desaťročia sa mzdy vyparovali s podielu ekonomiky. Medzitým podiel národného príjmu skonzumovaný ziskom, dividendami a kapitálovým ziskom postupne vzrástol.
Kapitál 1 : 0 Práca.


Takže je zlý čas byť pracovnou silou v USA, ale ukázalo sa, že to nie je len americký príbeh.
Pár ekonómov z University of Booth School v Chicagu of Business, Loukas Karabarbounis a Brent Neiman s novým pracovným dokumentom ukazuje, že rovnako, ako vzostup príjmovej nerovnosti je celosvetovým fenoménom, rovnako tak je aj pokles práce. Zakladajúc na predchádzajúcom výskume na túto tému zostavili dáta pre 56 krajín a zistil, že na celom svete podiel pracujúceho na HDP klesol približne o päť percentuálnych bodov od roku 1980.


Tak prečo vidia pracujúci zmenšovať sa ich kus "koláča" (podiel na trhu)? Neiman a Karabarbounis hovoria, viňte robotov. Konkrétne lacné roboty (lacné počítače, lacné priemyselné stroje a lacné technológie ako celok).
Vzhľadom k tomu že Digitálna revolúcia sa začala odohráva počas roku 1980, náklady na výpočtový výkon prudko poklesli. V dôsledku toho, dvojica naznačuje, že spoločnosti začali investovať do high-tech zariadení, namiesto pomerne neefektívneho a drahého zamestnanca.
Trocha zjednodušene povedané: roboti naozaj zvyšujúcim sa tempom berú našu prácu. Čo je toho dôkazom? Nižšie uvedená tabuľka. (Pozri originál článok)
Vyzerá to tak že, cena * kapitálového tovaru neklesá rovnakou mierou po celom svete vďaka variáciám v obchodnej politike, daniach a podobne. Ako výsledok, Neiman a Karabarbounis boli schopní porovnať náklady na meniace sa podnikateľské investície v každej krajine v ktorej skúmali meniace sa podeli práce v národnom hospodárstve.


S niektorými výnimkami, v miestach, kde náklady na kapitálových tovaroch klesli, takisto klesol podiel práce na národnom prijme. V krajinách, kde sa kapitálový tovar stal drahší, podiel práce vzrástol.
Neiman a Karabarbounis nie sú v žiadnom prípade prvý ekonómovia, ktorí naznačujú, že pracujúci by mohli prehrať nad technológiou. MIT ekonómovia Erik Brynjolfsson a Andrew McAfee hovoria o tomto jave už dlhšiu dobu vo svojej knihe Race Against the Machine. Paul Krugman nositeľ Nobelovej ceny za Ekonómiu, toto potvrdil vo svojom široko diskutovanom článku.
Čo robí tento dokument zaujímavým je že kvantifikuje zmenu v globálnom meradle. Výskumníci argumentujú že technologický rozmach vysvetľuje asi polovičný pokles podielu práce na svetovom hospodárstve. To je skvelé pre akcionárov. Je to skvelé pre spotrebiteľov, ktorí získajú lepšie a lacnejšie výrobky. Mohlo by to byť skvelé pre pracovníkov so zručnosťou uspieť na dnešnom trhu práce. Ale znamená to že musíme tiež premýšľať o spôsoboch, ako sa postarať o obete našej high-tech ekonomiky. Tieto zmeny napriek všetkému, neodídu preč a treba ich riešiť.

(quick translation B.F.)
Zdroj: http://www.theatlantic.com/business/archive/2013/06/will-the-robots-steal-your-paycheck-breaking-they-already-have/276935/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Skúsili sme prejsť ilegálne z Mexika do USA. Vypustia psy a mieria na vás samopalom

Oscarový režisér nakrútil unikátnu virtuálnu realitu.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?